Psychokosmetologia – Kosmetologia Holistyczna

        Kosmetologia Holistyczna odnosi się do organizmu człowieka jako całości, dotyczy ona pielęgnacji nie tylko ciała ale również umysłu. Na piękny wygląd mają wpływ między innymi odpowiednio zbilansowana dieta, zdrowy styl życia, prawidłowa pielęgnacja, środowisko oraz psychika.  W diagnostyce oraz pielęgnacji  kosmetologicznej należy pamiętać, iż wszelkie niedoskonałości na skórze mogą mieć wpływ na psychikę jak również stan emocjonalny wpływa na wygląd.  Wzajemnym wpływem psychiki na stan zdrowia fizycznego zajmuje się medycyna psychosomatyczna, do której nawiązuje psychodermatologia. Do gabinetów zgłaszają się nie tylko osoby pragnące zadbać o zdrową skórę, ale również potrzebujące pomocy w walce z niedoskonałościami (niekiedy z zaburzeniami psychosomatycznymi). Pacjenci kosmetologiczni korzystają z zabiegów pielęgnacyjnych, leczniczych  oraz  coraz częściej relaksacyjnych.

Psychokosmetologia – Sposoby na relaksacje i redukcję stresu w gabinecie kosmetologicznym.

Nieodzownym towarzyszem codziennego życia jest stres, który odgrywa ogromną rolę w procesach fizjologicznych i psychicznych. Działanie stresu oddziałuje na cały organizm i  widoczne jest również na skórze. Należy pamiętać, że niedoskonałości dermatologiczne wywołują stres (np. trądzik, blizny, łysienie, bielactwo) i odwrotnie stres potęguje choroby skórne. Stres ma największy wpływ na dermatozy z  tzw. wielkiej czwórki: trądzik, trądzik różowaty, łuszczyca i  egzema (jako zespół chorób, w tym atopowe zapalenie skóry)i inne choroby autoimmunologiczne z reprezentacją na skórze. Stres jest także czynnikiem przyspieszającym starzenie się skóry, w wyniku czego staje się ona sucha, cienka, pozbawiona blasku oraz traci jędrność.

W gabinetach kosmetologicznych stosuje się terapie  mające na celu nie tylko poprawę atrakcyjności fizycznej człowieka, ale także jego odnowę biologiczną oraz redukcje stresu. W zabiegach wykorzystywane są elementy ajurwedy, aromaterapii, koloroterapii,  światłoterapii, refleksologii, itp. Nieodłączną częścią wielu zabiegów relaksacyjnych jest masaż, który wpływa na zmniejszenie się poziomu kortyzolu w osoczu tym samym redukując stres. Doskonałym pomysłem jest włączenie elementów jogi i medytacji, które bardzo korzystnie wpływają na zdrowie. Badania naukowe wskazują, że zmniejszą odczuwany stres i objawy depresyjne, zmniejszają  zaburzenia snu oraz poprawiają  jakość życia.

Pacjent kosmetologiczny – zaburzenia psychosomatyczne.

Nierzadko do kosmetologów zgłaszają się osoby cierpiące na zaburzenia związane z percepcją własnego ciała (np. osoby z zaburzeniami odżywiania, dysmorficznym zaburzeniem ciała, dysmorfią mięśniową (bigoreksją)). W  kulcie otaczającego „piękna” coraz więcej osób zmaga się z zaburzeniami wizerunku swojego ciała w aspekcie społecznym (kult młodości, obecne kanony piękna: szczupły, otyłych, wysoki). W wyniku dążenia do „doskonałości” bardzo często dochodzi nadmiernego dbania o siebie (zabiegi kosmetologiczne, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i operacje plastyczne, solarium (tanoreksja)), do obniżenia samooceny, wycofania społecznego oraz chorób związanych z pożywieniem (bulimia, anoreksja). Pacjent, który cierpi na zaburzenia związane z odbiorem wizerunku własnego ciała wymaga opieki psychiatrycznej, zadaniem kosmetologa jest w delikatny i taktowany sposób przekonać o konieczności konsultacji ze specjalistą.

Holistyczny (z gr. Holos – całość) stanowiący całość – taki właśnie jest organizm człowieka, wymaga holistycznej opieki również w kosmetologii.