Holistyczny – bardzo często spotykane słowo w ostatnim czasie. Holistyczne podejście możemy zaobserwować nie tylko w medycynie i kosmetologii, ale także na płaszczyźnie wielu różnych segmentów naszego życia, chociażby w zarządzaniu, pedagogice czy architekturze. Jako społeczeństwo zaczynamy zauważać wzajemną zależność nas i całego otaczającego nas świata.

Słowo holistyczny, niestety często jest nadużywane, przez co społeczeństwo jest wprowadzane się w błąd. Warto więc przybliżyć tematykę holizmu, holistycznego podejścia i sięgnąć do wiarygodnych źródeł. Oczywiście w nawiązaniu do kosmetologii, a konkretnie kosmetologii w ujęciu holistycznym, której koncepcja doskonale wpisuje się w koncepcję bio-psycho społecznego (inaczej holistycznego) modelu zdrowia.

Holistyczny – pochodzi od greckiego holos, oznaczającego całość. Koncepcja holistycznego spojrzenia na człowieka nie jest czymś nowym, bowiem już w dawnych czasach Hipokrates (zwany ojcem medycyny) zaobserwował zależność wielu czynników, które dotyczą funkcjonowania ludzi i ich zdrowia, o czym może świadczyć jeden z cytatów jego autorstwa: „By leczyć ciało ludzkie, konieczna jest wiedza o całości zjawisk”. Proponowana obecnie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) definicja zdrowia doskonale nawiązuje do całościowego spojrzenia na funkcjonowanie człowieka, a tym samym jego zdrowie. Według WHO, zdrowie człowieka to nie tylko brak choroby czy niepełnosprawności, ponieważ na zdrowie mają wpływ zarówno czynniki fizyczne, psychiczne, jak i społeczne i ekonomiczne, a także duchowe. Zgodna z definicją WHO jest perspektywa holistycznego modelu zdrowia

Holistyczny model zdrowia powstał w wyniku potrzeby innego spojrzenia na chorego, czyli z uwzględnieniem wszelkich czynników, wpływających na zdrowie, które wcześniej w medycynie były pomijane. Fundament teoretyczny do definiowania zdrowia w ujęciu holistycznym stanowi, stworzona przez Ludviga von Bertalanffly – ogólna teoria systemów. Podstawowe stwierdzenie ogólnej teorii systemów to informacja, że: „Istnieją modele, zasady i prawa, mające zastosowanie do systemów ogólnych i ich podklas, bez względu na konkretną postać, charakter elementów składowych i relacje, względnie siły, jakie między nimi występują”.
Biopsychospołecznymodel zdrowia opiera się na założeniu, że ludzie funkcjonują w kilku równorzędnych sferach: biologicznej, psychologicznej, interpersonalnej i duchowej. Jeśli w którejkolwiek sferze pojawi się zaburzenie, np. choroba ciała, wówczas to zaburzenie jest odbierane jako oznaka braku równowagi wewnątrz poszczególnych obszarów lub między nimi. Przy czym zaburzenie jednej sfery wywiera wpływ na każdą pozostałą. Leczenie zaburzenia któregokolwiek obszaru wymaga uwzględnienia reszty obszarów, a dość często także ich leczenia. Przykładem mogą być choroby skóry, które mają wpływ na sferę fizyczną za sprawą nieestetycznych objawów, również na sferę psychiczną, a w konsekwencji wpływają także na sferę społeczną (np. poczucie wstydu, lęku, wycofanie społeczne) i duchową.

W holistycznym podejściu pod uwagę brana jest psychospołeczna odrębność każdego pacjenta oraz wyszukuje się możliwości leczenia, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb chorego. Przyjmuje się tezę, że każdy z nas jest wyjątkowy i w różny sposób może doświadczać choroby. Bierze się pod uwagę także wpływ choroby na czynnik społeczny, odczucia i obawy pacjenta. W procesie odbudowy zdrowia, w celu zwiększenia potencjału, angażuje się przede wszystkim samego chorego, jak również jego rodzinę i społeczność.

Na zakończenie warto dodać, że podejście holistyczne w kosmetologii powinno być podejściem interdyscyplinarnym. Dlaczego tak powinno być? Bowiem powszechnie wiadomo, że zawód kosmetologa dotyczy pielęgnacji skóry –zarówno leczniczej, jak i upiększającej. Ze względu na mnogość funkcji, w których skóra bierze udział, pielęgnacja ta wymaga interdyscyplinarnej współpracy. Co oznacza, że specjaliści różnych dyscyplin, współpracując ze sobą, sprawują opiekę w sposób holistyczny. Interdyscyplinarne podejście stosowane jest także w kosmetologii. Na kondycję skóry ma wpływ wiele czynników, takich jak: dieta, gospodarka hormonalna, choroby współistniejące, emocje i szeroko rozumiana higiena życia. Dlatego w celu jak najlepszej opieki nad społeczeństwem kosmetolodzy współpracują ze specjalistami innych dyscyplin (m.in. dermatologami, endokrynologami, fizjoterapeutami, dietetykami i psychologami), tym samym sprawując holistyczną opiekę, dotyczącą zdrowia.

Źródło: Kosmetologia i psychokosmetologia. Wybrane zagadnienia. M. Kolankowska-Trzcińska

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione w obrębie domeny www.kosmetologiaholistyczna.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.