Odnowa biologiczna polega na wykonywaniu różnych terapii mających na celu regenerację organizmu. Jednym z czynników wpływających na kondycje zarówno fizyczną i psychiczną jest masaż. Jego dobroczynne działanie jest udowodnione naukowo.

Żyjemy w czasach, w których jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi konieczności zadbania o swój dobrostan (zarówno fizyczny, psychiczny, duchowy i społeczny). Ludzie coraz chętniej korzystają z usług ośrodków SPA & Wellness, które oferują różne formy odnowy biologicznej wykorzystujące między innymi wodolecznictwo, światłolecznictwo, ćwiczenia relaksacyjne oraz masaże. Również w gabinetach kosmetologicznych coraz częściej stosuje się terapie mające na celu nie tylko poprawę atrakcyjności fizycznej człowieka, a także jego odnowę biologiczną i redukcję stresu. Jedną ze stosowanych w gabinetach metod terapeutycznych jest wykorzystywany od setek lat masaż. W ostatnim czasie terapeuci coraz częściej korzystają z jego dobroczynnych właściwości poprawiając stan kondycji skóry a w konsekwencji kondycję organizmu. Istnieje wiele rodzajów masaży, które są zaczerpnięte z różnych zakątków świata.  Działanie masaży jest także różnorakie i w zależności od rodzaju mogą wpływać między innymi między innymi regenerująco, relaksacyjnie, oczyszczająco, stymulująco. Biorąc pod uwagę holistyczne (całościowe) podejście do opieki w gabinetach kosmetologicznych warto nadmienić, że kluczową rolę w terapii masażem powinna pełnić diagnostyka i dobór odpowiednich technik spersonalizowanych do indywidualnych potrzeb klienta (zarówno kondycji jego skóry jak i indywidualnych upodobań). Poprzez odpowiednią stymulację skóry możemy uzyskać efekt liftingu, regeneracji, relaksacji i odprężenia oraz, co istotne w obecnych czasach, jeśli istnieje taka potrzeba także redukcji stresu. Przyjrzyjmy się więc bliżej tematyce wpływu masażu na skórę i organizm.

Skóra jest największym narządem człowieka (powierzchnia skóry dorosłego człowieka dochodzi do 1,8-2,0 m2, a jej masa stanowi 15-20% masy całego ciała), którego główną, choć nie jedyną funkcją jest oddzielenie środowiska wewnętrznego organizmu od środowiska zewnętrznego. Najważniejszą funkcją skóry jest ochrona organizmu przed odwodnieniem, czynnikami mechanicznymi, fizycznymi, chemicznymi i zakaźnymi. Skóra bierze udział w termoregulacji i utrzymaniu homeostazy wodno-elektrolitowej, pełni także funkcję resorpcyjną, syntetyzuje witaminę D3 i melaninę, jest elementem układu immunologicznego oraz ważnym organem czucia. Skóra składa się z dwóch głównych warstw – naskórka i skóry właściwej. Jest swego rodzaju łącznikiem/komunikatorem między wnętrzem organizmu a środowiskiem zewnętrznym, który dzięki receptorom pozwala na odczuwanie bodźców takich jak ucisk, dotyk, ciepło, zimno i ból. Receptory te są odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów zewnętrznych do rdzenia kręgowego, a następnie do mózgu. Co istotne skóra bierze także bezpośredni udział w mechanizmie stresu.

Masaż – okiełznaj stres.

Skóra jest narządem zmysłu dotyku. Za pomocą receptorów czuciowych (jak ciałka Meissnera, komórki Merkla, wolne zakończenia nerwowe, ciałka Vatera-Paciniego oraz ciałka Golgiego-Mazzoniego) odbiera sygnały takie jak ból, ucisk, wibracja, czucie temperatury. U ssaków dotyk jest niezbędny do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych, jest związany z somatosensoryką. Zmysł dotyku wywiera ogromny wpływ na organizm, emocje, więzi, psychikę oraz odbiór otaczającego świata. Neurofizjologiczna reakcja na dotyk obejmuje uwalnianie określonych substancji chemicznych i neuroprzekaźników, które prowadzą do efektów neuroendokrynnych: stymulacji nerwu błędnego, redukcji stresu, bólu. Masaż jest potężnym środkiem modulowania ludzkich emocji. Przyjemny, delikatny w odczuciach może mieć korzystne działanie zmniejszające ból. Oddziałuje na procesy fizjologiczne (takie jak ciśnienie krwi czy zmienność rytmu serca), a także na procesy psychiczne. Wyniki badań nad fizjologicznymi efektami masażu przeprowadzonych za pomocą elektroencefalografii (EEG) sugerują, że terapia masażem zmniejsza lęk. Podczas masażu zwiększa się aktywność fal delta, a zmniejsza się aktywność fal alfa i beta Z kolei badania krwi dowodzą, że po masażu zmniejsza się ilość kortyzolu oraz zwiększa poziom neuroprzekaźników związanych z poprawą nastroju (serotoniny, norepifryny).

Masaż – manualny antiaging

W miarę upływu lat na skórze pojawiają się zmarszczki, zmiany barwnikowe, skóra traci elastyczność i jędrność, wydaje się „papierowa” i pozbawiona blasku, co jest spowodowane czynnikami zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. W literaturze można przeczytać o dwóch przyczynach starzenia się skóry. Pierwszym z nich jest to, że, długość życia organizmu jest zaprogramowana i związana z upływającym czasem. Drugi powód opisuje teoria wskazująca, że starzenie się skóry jest związane ze środowiskiem zewnętrznym, jego zanieczyszczeniem, stresem i wolnymi rodnikami. Jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za przedwczesne starzenie się skóry, tak zwane fotostarzenie, jest promieniowanie UV.

W kontekście do objawów starzenia się skóry warto wspomnieć o strefie DEJ (dermal-epidermal junction) czyli połączeniu skórno- naskórkowym, które jest głównym ogniwem architektonicznym między naskórkiem a skórą właściwą. Wraz z procesem starzenia się skóry polaczenie skórno-naskórkowe staje się bardziej płaskie co prowadzi do zmniejszenia dostarczanie składników odżywczych do naskórka. W wyniku tego spowolnieniu ulega proces odnowy komórkowej jak również proliferacja i różnicowanie keratynocytów. Wiąże się także z obniżeniem możliwości samoregeneracyjnych skóry. Proces starzenia się w znacznym stopniu wpływa na obniżenie produkcji kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego i cząsteczek adhezyjnych. W konsekwencji skóra traci jędrność i elastyczność a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki.

Za pomocą stymulacji dotykowej skóry terapeuta jest w stanie w znaczący sposób wpłynąć na poprawę kondycji skóry. Bowiem w wyniku oddziaływania masażu na skórę staje się ona lepiej ukrwiona, szybciej usuwane są zbędne produkty przemiany materii a także szybciej dostarczane są substancje odżywcze. Poprzez usunięcie zrogowaciałych martwych komórek naskórka skóra staje się bardziej dotleniona, co jest spowodowane poprawieniem oddychania skórnego. Przyspieszeniu ulega proces rogowacenia, na skutek lepszego odżywienia warstwy ziarnistej, co ma wpływ na odmłodzenie naskórka.  Poprawia się także czynność wydzielnicza gruczołów łojowych i potowych w wyniku czego udrożniają się ich kanały. Skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna. Odpowiednio dobrany preparat do masażu poprzez zawarte składniki aktywne może wspomóc działanie odmładzające poprzez nawilżenie, odżywieni i regenerację skóry. Masaż oddziałuje na wszystkie rodzaje tkanki łącznej powodując odżywienie, uelastycznienie i zwiększenie przepuszczalności w tkance łącznej właściwej wiotkiej. W zależności od techniki wykonania w tkance łącznej właściwej zbitej może działać pobudzająco lub rozluźniająco na tę tkankę, powoduje jej przyrost i uelastycznia ją. Na skutek lepszego odżywienia tkanki chrzęstnej zapobiega procesom zwyrodnieniowym lub może powstrzymać już istniejące. Z kolei poprzez odżywienie tkanki kostnej ma wpływ na utrzymanie równowagi między związkami organicznymi i nieorganicznymi. W tkance tłuszczowej rozdrabnia i rozbija komórki tłuszczowe oraz poprzez poprawę przemiany materii przyspiesza proces spalania tłuszczu. W tkance siateczkowej prowadzi do wzmożenia procesów wytwórczych składników morfotycznych krwi, a także zwiększa odporność organizmu.

MASAŻ JAKO CZYNNIK BIOSTYMULUJĄCY

Na co dzień spotykamy się z informacjami dotyczącymi biostymulacji z wykorzystaniem aparatury kosmetologicznej jak również preparatów działających biostymulująco a warto także wspomnieć, że masaż również pełni rolę czynnika biostymulującego. Czym tak naprawdę jest biostymulacja? Biostymulacja polega na działaniu czynnika stymulującego na organizm w celu wywołania w nim pozytywnej reakcji (np. regeneracja tkanek). Biostymulacja ma za zadanie pobudzać naturalne zdolności regeneracyjne ludzkiego organizmu w celu uzyskania terapeutycznego efektu służącego głównie regeneracji uszkodzonych tkanek.  Masaż biostymulujący poprzez wykorzystanie określonych technik manualnych ma powodować przywrócenie utraconych przez skórę parametrów poprzez stymulowanie jej własnych możliwości regeneracyjnych.

Jedną z manualnych terapii działających biostymulująco jest masaż biostymulujący biosstim®, który opracowałam wykorzystując techniki manualne, które poprzez odpowiednią stymulację wpływają na regenerację skóry, lifting, relaks oraz powrót sił witalnych organizmu. Stosuje się w nim między innymi elementy z masażu klasycznego, kobido, punktowego, refleksologii oraz drenażu. Przed wykonaniem masażu przeprowadzana jest szczegółowa diagnostyka i konsultacja (również pod kątem personalizacji), dzięki której można osiągnąć jak najlepsze efekty zabiegowe. Masaż wykonywany jest na obszarze twarzy, szyi, dekoltu, karku, rąk i dłoni. Sesja masażu trwa około 1,5 godziny. Efektem wpływa na poprawę gęstości i jędrności skóry, zwiększenie napięcia skóry na szyi i dekolcie, redukcję kurzych łapek i zmarszczek „palacza” wygładzenie podłużnych zmarszczek na czole i policzkach, usunięcie nagromadzonych toksyn i produktów przemiany materii, poprawę funkcjonowania układu nerwowego i krwionośnego, poprawę samopoczucia oraz redukcję stresu.

PERSONALIZACJA

Wracając do tematyki personalizacji, należy wspomnieć, że oprócz odpowiedniego doboru preparatu kosmetycznego i technik ważne jest spersonalizowanie indywidualnych upodobań klienta dotyczących percepcji zmysłowej np. intensywności dotyku, ulubionego zapachu oraz muzyki. Należy pamiętać o tym, że panująca w trakcie zabiegu atmosfera w gabinecie, taka jak zapach i muzyka również mają wpływ na końcowy efekt zabiegu.  Może mieć to wpływ na odczucia zmysłowe i emocje osoby, u której wykonywany jest zabieg, a tak jak wiemy procesy fizjologiczne i psychiczne są ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie wpływają. Warto zatem skorzystać z personalizacji i dostosować zarówno zapach, muzykę, tępo wykonywania masażu do indywidualnych upodobań klienta. Wówczas uzyskamy zadowolenie klienta zarówno z efektów zabiegowych jak i odczuwanych emocji.

Reasumując, biorąc pod uwagę możliwość wsparcia odnowy biologicznej w gabinecie kosmetologicznym wykonywanie masażu jest idealnie wpisuje się w nurt holistycznej opieki nad organizmem. Warto więc korzystać z jego dobroczynnych właściwości.